fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Druga waloryzacja emerytur, renta wdowia, leki za 5 zł – pakiet osłonowy Bezpieczny Senior 

Szalejąca drożyzna i wysoka 12 procentowa inflacja powoduje, iż polska rodzina i polscy seniorzy potrzebują dziś pakietu osłonowego. Lewica ma gotowe rozwiązania, które spowodują, iż nigdy więcej emerycie nie będą musieli dokonywać wyboru pomiędzy zakupem lekarstw czy opłaceniem czynszu.

- Druga waloryzacja emerytur, renta wdowia, leki za 5 zł – pakiet osłonowy Bezpieczny Senior

- Polska nie będzie bezpieczna tak długo, jak polska rodzina nie będzie bezpieczna. Nie będzie bezpiecznej rodziny tak długo, jak jej najstarsi członkowie nie będą otoczeni wsparciem i opieką – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Jakość państwa poznajemy po sposobie, w jakim traktuje najsłabszych obywateli. Dziś państwo pod kierownictwem premiera Morawieckiego troszczy się o dobrostan bankierów, ale zapomina o rodzinach oraz o seniorach – wtórowała jej posłanka Magdalena Biejat.

Tego samego dnia, kiedy odbywała się prezentacja pakietu Bezpieczny Senior GUS ogłosił, iż inflacja w kwietniu osiągnęła poziom 12,4 procent. - Ta informacja to cios dla milionów polskich rodzin, który nadchodzi dzień po tym, jak większość sejmowa pod wodzą PiS zdecydowała się powołać Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP. W kontekście szalejącej drożyzny i rosnących stóp procentowych ta decyzja przypomina sytuację, w której do płonącego domu zamiast strażaka wysłano podpalacza odpowiedzialnego za pożar. To obraźliwe, bezczelne i okrutne wobec Polek i Polaków, a przede wszystkim seniorów – oceniła Dziemianowicz-Bąk.

leki za 5 zł renta wdowia druga waloryzacja

Druga waloryzacja rent i emerytur 

Inflacja na poziomie 12 procent oznacza, że każda emerytka i każdy emeryt straci w przeciągu roku półtorej emerytury. Oznacza to, że z jedną ręką PiS daje 13 oraz 14 emeryturę, a drugą ręką je zabiera. Dlatego tak ważne są rozwiązania systemowe.  

Lewica 20 kwietnia 2022 r. złożyła w Sejmie ustawę o drugiej waloryzacji rent i emerytur, która powinna mieć miejsca 1 września 2022 r. W przypadku średniej emerytury będzie to oznaczać około 300 zł podwyżki, a najniższe świadczenie wzrosłoby o około 180 zł.   

Renta wdowia 

Wszystkie osoby, które nabyły prawo do renty lub emerytury w ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela mogli wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie plus 25% świadczenia, z którego rezygnują.  

Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru - albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną - 85% emerytury męża. Proponujemy, żeby można było wybrać tę opcję, która daje większy przychód: wdowa może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 25% renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 25% swojej emerytury.  

To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki. -Szczególnie, że to osoby z najniższymi emeryturami to głównie kobiety - ich emerytury są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn! 

Kobiety, szczególnie w starszych pokoleniach często zajmowały się dziećmi, chorymi członkami rodziny i mają po prostu krótszy okres odprowadzania składek. Odpowiedzialne państwo, państwo godności musi to brać pod uwagę. 

Takie rozwiązania - łączenia świadczeń - stosuje się w innych krajach Unii Europejskiej. Tak jest w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy na Litwie. Nie ma powodu, żeby takie rozwiązanie nie mogło funkcjonować w Polsce.

Leki za 5 zł 

Rozwiązanie leki za 5 zł daje możliwość leczenia się każdemu i każdej. Brak możliwości kupowania lekarstw to nie tylko sposobność do utrzymania się w dobrym zdrowiu, ale i uniknięcie zajęcia łóżka w szpitalu. Jest to więc nie tylko inwestycja w dobre samopoczucie seniorów, ale i inwestycja w stan finansów ochrony zdrowia, ponieważ osoby, które będą mogły wykupić leki być może nie trafią do szpitala. Leki za 5 zł z jednej strony będzie wymagać większych wydatków na refundację, z drugiej strony profilaktyka i nieprzerywanie terapii lekowej ograniczy wydatki na hospitalizację pacjentów, którzy z powodu braku pieniędzy nie kupowali lekarstw.  

Państwo dokłada dziś do refundowanych leków większość środków, dlaczego więc nie może pokryć całej kwoty? Podobny system działa w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, gdzie odpłatność jest albo zniesiona, albo jest symboliczna. Ustawa leki za 5 zł została złożona przez Lewicę 28 kwietnia 2021 r. i zakłada, iż cena lekarstw nie może przekroczyć tytularnych 5 złotych. Państwo dokłada dziś do refundowanych leków większość środków, dlaczego więc nie może pokryć całej kwoty? Podobny system działa w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, gdzie odpłatność jest albo zniesiona, albo jest symboliczna.  

 

Dzieminanowicz Bak 130522

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Druga waloryzacja rent i emerytur to mogą być pieniądze, które dla niejednej babci i niejednego dziadka mogą oznaczać być albo nie być.

Iwaniak 130522

Arkadiusz Iwaniak: W obecnym systemie prawnym współmałżonek, który nabywa prawa emerytalne lub rentowe w związku ze śmiercią współmałżonka ma prawo wybrać korzystniejsze świadczenie. Dziś pomimo śmierci małżonka część kosztów stałych pozostaje do opłacenia. Obecnie można pobierać wyłącznie jedno świadczenie, co jest krzywdzące przy dzisiejszej drożynie oraz systemie opłat za media.

Biejat 130522

Magdalena Biejat: Jakość państwa poznajemy po sposobie, w jakim traktuje najsłabszych obywateli. Dziś państwo pod kierownictwem premiera Morawieckiego troszczy się o dobrostan bankierów, ale zapomina o rodzinach oraz o seniorach.

Konsultacje społeczne

Nowicka 130522

Wanda Nowicka: Seniorzy to nasze dobro narodowe, to ludzie, którzy pracowali przez kilkadziesiąt lat i z ich kilkudziesięcioletniego doświadczenia powinniśmy czerpać w większym stopniu niż obecnie. Dla Lewicy to jedna z priorytetowych grup, o czym świadczą zaprezentowane pomysły. Ale nasze ugrupowanie chce ich wysłuchać, chcemy wiedzieć, jak oni postrzegają obecną sytuację i jakie widzą rozwiązania na obecne problemy. W tym celu 23 maja 2022 r. Lewica organizuje konsultacje społeczne, które odbędą się w Sejmie. Podczas nich chcemy wysłuchać przedstawicieli środowisk seniorów i ich oczekiwań.  

 

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem