Udało się nam się pozyskać rekordową kwotę 3 888,11 mln na dokapitalizowanie polskich spółek obronnych wchodzących w skład Konsorcjum PGZ NAREW.
Realizacja programu rozpoczęła się już w grudniu 2024 r. Polska Grupa Zbrojeniowa SA wystąpiła do Ministerstwo Aktywów Państwowych o objęcie akcji ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych na kwotę 478,67 mln zł.
Dzięki temu trzy spółki z grupy WZŁ 1 S.A., PCO S.A. i @WZE S.A. będą mogły rozpocząć inwestycje infrastrukturalne, rozbudowywać potencjał i rozwijać linie produkcyjne w swoich zakładach.
Kolejny sukces 2024 roku to 3 miliardy złotych, które zapewnią finansowanie działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Byłem dumny, gdy projekt był odczytywany w sejmie i szczęśliwy, gdy został uchwalony. To strategiczna inwestycja tak ważna dla bezpieczeństwa Polski.
Teraz przystępujemy do realizacji!
Poprzedni rok był bardzo intensywny, głównie ze względu na toczący się konflikt za naszą wschodnią granicą. Przez ten czas miałem okazję uczestniczyć w ważnych wydarzeniach związanych z tematem bezpieczeństwa, rozmawiać z delegacjami z różnych stron świata w sprawie współpracy na gruncie przemysłu obronnego, a przede wszystkim przyjrzeć się kondycji państwowych spółek zbrojeniowych nadzorowanych przez Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Wizyty, które odbyłem w naszych zakładach, rozmowy z zarządami i załogami uświadomiły mi jakie są potrzeby polskiego przemysłu obronnego, ale także pokazały potencjał i możliwości, które muszą zostać wykorzystane.
W 2024 roku jako MAP, zainicjowaliśmy utworzenie międzyresortowego zespołu ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego, gdzie zaprosiliśmy do współpracy Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Chcielibyśmy, aby przyszła strategia odpowiadała możliwie jak najpełniej na potrzeby i wyzwania stojące przed naszymi spółkami obronnymi i była oparta o realne założenia. Uczestnictwo MON i MRiT pozwoli na kompleksowe podejście do zagadnienia, a oba resorty już wyraziły chęć udziału w pracach.
Na koniec warto też dodać, ze w wyniku rozmów i spotkań, które odbyłem, zaplanowaliśmy Forum, którego organizatorem będzie Polska Grupa Zbrojeniowa i na którym prywatny i państwowy sektor obronny będzie mógł zacieśnić współpracę. Już teraz dla PGZ pracuje wiele podwykonawczych firm z rynku prywatnego. Jako MAP zachęcamy nasze spółki do kooperacji nie tylko z największymi graczami zza granicy, ale dostrzegamy potencjał w zwiększeniu zaangażowania rodzimych podmiotów prywatnych w produkcji obronnej. Spotkanie ma odbyć się w pierwszym kwartale 2025 r.
Podsumowując 2024 rok wymienię najważniejsze:
-
Prawie 4 miliardy dla polskich spółek wchodzących w skład konsorcjum PGZ Narew;
-
3 miliardy na polską amunicję wielkokalibrową;
-
Wizyty w polskich zakładach;
-
Strategia dla polskiego przemysłu obronnego nad którą będziemy pracować wraz z MON i MRiT;
-
Współpraca z prywatnym rynkiem zbrojeniowym.
To był dobry rok!
Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych, poseł i sekretarz generalny Nowej Lewicy