Dziś „mikołajki” i coraz bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tych najbardziej rodzinnych. Czas, w którym myślimy, jak sprawić radość dzieciom, ale i jak pomóc najsłabszym, starym, samotnym, by też mogli cieszyć się świętami. Richard Gere w ramach eksperymentu społecznego przebrał się za włóczęgę i chodził po miejskich zaułkach. Tylko jedna osoba ofiarowała mu coś do jedzenia, inni przechodzili obojętnie. Wzruszony takim obrazem przedświątecznego Nowego Jorku poszedł potem na ulice biednych i bezdomnych, rozdawał im żywność i po 100 dolarów. Szlachetne, ale to pomoc pozorna.
W atmosferę pomagania, szykowania „Szlachetnych paczek”, obdarowywania pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej (gdzie wśród oczekiwań z listów do Mikołaja były np. ciepłe kapcie, bluza dresowa, kawa, szampon do włosów, kocyk itp.), darowania pluszaków pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy – wpisuje się akurat dziś w Pakości pomoc profesjonalna, systemowa.
Na 6 grudnia wyznaczono uroczystość otwarcia nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pakości. Uczestniczyli w niej Piotr Hemmerling I wicewojewoda kujawsko-pomorski oraz Przemysław Biegański dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Placówka przeznaczona jest dla 20 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (15 osób w zakresie pobytu dziennego i 5 osób dla pobytu całodobowego). Zapewni ona osobom dorosłym warunki do godnego i niezależnego życia.
Obiekt podzielony został na dwie części: dzienną i mieszkalną. W części dziennej do użytku zostały przekazane pomieszczenia biurowe, kuchnia, sala komputerowa i relaksacyjna, jadalnia oraz sala gimnastyczno-rehabilitacyjna. W centrum zapewnione są specjalistyczne usługi medyczne m.in. opiekuńcze, asystenckie, rehabilitacyjne, terapeutyczne czy psychologiczne. W planach pozostaje organizacja wycieczek oraz spotkań kulturalnych poza Centrum.
Inwestycja powstała na wniosek pakoskiej gminy do wojewody, przy dofinansowaniu z Funduszu Solidarnościowego (dysponentem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) w ramach programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, w kwocie 3 176 790,00 zł. Koszt wzniesienia i wyposażenia całego obiektu wyniósł 3 424 656,58 zł.
Dołączamy się do gratulacji i życzeń od uczestników uroczystości – pełnej realizacji planów związanych z funkcjonowaniem tej placówki!
Fot. KPUW
Opr. nim, 6 grudnia 2024 r.